Baňková terapie stimuluje smyslové nervy kůže. Jak bylo prokázáno v klinickém experimentu, inhibiční účinky na hypersenzitivní bolest nejsou omezeny na oblast přímé léčby, ale zahrnují oblasti kontrolované příslušnými nervy. Léčba na zádech je zaměřena hlavně na parasympatické a sympatické nervy. Jejich stimulace má, dá se říci, dobrý vliv nejen na samotný autonomní nervový systém, ale i na různé jím řízené orgány.
Baňková terapie je stejně jako masáž účinná proti tzv. syndromu celkové nevolnosti, jako jsou chronické bolesti hlavy, závratě, malátnost, duševní nebo fyzická únava, ztuhlá ramena atd. Je účinná i proti endogenním chronickým onemocněním, jako je vysoký krevní tlak, neuralgie a revmatismus. Při léčbě touto terapií někteří pacienti usínají s hlasitým chrápáním. To jasně ukazuje jeden z účinků na nervový systém. Mechanismus jeho účinnosti bude jednoho dne objasněn. Většina terapeutů používajících baňkování si není vědoma výhod, které tato technika může nabídnout jejich pacientům.
Baňkování, po několika tisících letech používání, vývoje a zdokonalování, je stále více přijímáno různými kulturami a lidmi. Jeho aplikace je rozsáhlá, jeho účinnost je dobrá a jeho snadná aplikace a bezpečnost bez nežádoucích vedlejších účinků vedly k tomu, že mnoho lékařů zavedlo baňkovou terapii do svých praxí.
Baňková terapie je vhodná k léčbě bolestí, zánětlivých stavů, onemocnění trávicího, oběhového a dýchacího systému, některých kožních onemocnění jako jsou vředy a ekzémy, obrna obličeje, svalová slabost, sportovní úrazy, vysoký krevní tlak, nachlazení, emoční stavy a kosmetické účely, jako je léčba celulitidy a během programů na hubnutí.