Zde je 7 zásad zdravého stravování.
Pravidelnost a časový odstup mezi jídly
Jezte pravidelně po 2–4 hodinách.
Střídmost
Pozorujte na sobě, v jaké chvíli se cítíte zasycení, ale zároveň ještě nejste přejedení.
Pestrost
Snažte se každý den dodat tělu co nejširší spektrum potravin od luštěnin a libového masa přes vajíčka, ovoce, zeleninu, ořechy, semínka a mléčné výrobky až po koření a bylinky.
Přirozenost a čerstvost
Přirozenou stravu představují všechny potraviny v jejich původní podobě tak, jak nám je poskytla příroda bez přidání umělých příměsí a příchutí.
Lokálnost
Konzumací lokálních surovin podporujete tuzemské zemědělce, snižujete uhlíkovou stopu a přispíváte k ochraně přírody. Kromě toho máte jistotu, že se ovoce i zelenina sklízí ve správný čas a necestuje k vám tisíce kilometrů v nezralém stavu.
Plánování
Dopředu si plánujte snídaně, obědy, večeře i svačinky. V případě náhlého hladu či chuti budete mít hned po ruce zdravé jídlo a snadněji se ubráníte nástrahám v podobě sušenek, čokolád a rychlého občerstvení.
Klid u jídla
Nikdy nejezte ve spěchu nebo dokonce za chůze. Protože trávení začíná už v ústech, důkladně každé sousto rozžvýkejte a jídlo si vychutnávejte. Při klidném stolování tělo jídlo lépe tráví. Vyhnete se tak pocitu těžkého žaludku a nevolnosti po jídle. Zároveň vytěžíte z jídla maximum.
Udržujte správný poměr živin
Cca 55–60 % sacharidů, 25–30 % tuků a 10–15 % bílkovin. Jestliže vás trápí nadváha, můžete zvýšit podíl bílkovin a současně snížit množství sacharidů a tuků. Bílkoviny si udržujte zhruba na 30 %, sacharidy kolem 50 % a tuky na 20 %.