V současnosti nejvýkonnější superpočítače na světě mají výkon cca 20 trilionů operací za sekundu, zatímco výkon lidského mozku se odhaduje na cca 40 triliónů operací za sekundu. V celém lidském organismu probíhá zřejmě ještě mnohem víc operací za sekundu. Koordinace těchto procesů (minimálně 40.000.000.000.000.000 operací za sekundu) je nepochybně podmínkou pro udržení správného fungování lidského organismu, tedy zdraví. Tato „obrovská koordinace“ podléhá různým rušivým vlivům, jako je např. vědomá fyzická či psychická zátěž, fyzická či psychická zranění atd. S těmito rušivými faktory se organismus dokáže vypořádat a znovu nastolit jakousi „rovnováhu procesů“.
Ovšem existují jisté „rušivé vlivy“, které se nacházejí v psychické oblasti člověka, přesněji v nevědomé oblasti jeho psychiky. Tyto vlivy jsou předmětem vědeckého výzkumu oboru psychiatrie, psychologie, filosofie či dokonce technických oborů nebo mezioborových výzkumů.
Světoznámý psychiatr C. G. Jung dokonce postuluje tezi: „V lidské psychice (v oblasti nevědomí) existují prvky, které do ní nepatří.“ Mimochodem, kvalitu jeho vědecké činnosti podporuje i skutečnost, že si jej ke spolupráci na tzv. kvantové teorii pole pozval nositel Nobelovy ceny fyzik Wolfgang Pauli.
Je tedy zřejmé, že součást lidské psychiky – nevědomí – může negativně působit na zdraví člověka, a to dokonce jako počáteční příčina.